Promus nyheder
10.10.22:
5.3.22:
26.10.17:
14.12.15:
28.10.12:
21.8.12:
2.1.12:
28.11.11:
20.6.11:
24.1.11:
3.1.11:
22.12.10:
24.11.10:
22.11.10:
27.9.10:
29.4.10:
29.4.10:

Søren Sko og Promus præsenterer tre nye sangskrivere ved fælleskoncert i Råbar!

Promus starter en række showcase-aftener i Råbar her i efteråret, hvor en række af byens "tungere" musikpersoner vil præsentere nye talenter. Første mand på banen er Søren Sko, der præsenterer tre skønne sangerinder og sangskrivere - Manuela, Björg & Dahlerup - ved en eksklusiv showcase under hans "musikalske instruktion" med overskriften, "3 sider af samme sag..", mandag d. 3. september, kl. 20:00!

I en tid hvor alting bliver digitalt og (auto)tunet, er der engang imellem brug for et åndehul, hvor det akustiske udtryk får lov at sætte sig og gøre indtryk.

Maria, Ida og Christina a.k.a. ”Manuela, Björg & Dahlerup” har valgt at gøre det sammen i trioform, hvor de formidler egne sange med hjælp af de akustiske guitarer og basser, glockenspiel, æg, kalimba og diverse forhåndenværende kasser! Der er tale om tre meget forskellige singer/songwriters, der har fundet ud af, at de faktisk svinger rigtigt godt sammen - både musikalsk og menneskeligt.

Pigerne mødte hinanden første gang ved en sangskriverworkshop, som sangskriveren Annette Bjergfeldt afholdt sidste år i Promus, og besluttede sig for at optræde sammen. De henvendte sig derfor til Promus, for at komme med i RAW Music-konceptet – et initiativ henvendt til nye talenter, der kan få stillet scenen i Råbar til rådighed til showcases og skæve arrangementer. Men pigerne fik ikke blot scenen, men også et par ekstra, og meget trænende, ”ører” stillet til rådighed, idet Søren Sko trådte til som en slags ”musikalsk instruktør” for projektet.

På den måde havde pigerne en erfaren musiker og performer at læne sig op af, og samtidig kunne Søren arbejde med at optimere pigernes materiale og optræden.

- ”Det har været en fornøjelse at arbejde med de tre piger, der i den grad gerne vil det her… De er alle tre super kompetente - både som sangskrivere og performere og det har egentligt været en forholdsvis nem opgave at gi’ lidt fif og finter til scenebrug. Hver for sig er de gode - Sammen er de super! ” – siger Søren Sko

Samtidig passer samarbejdet perfekt ind i Promus’ tanker om at binde de etablerede musikere tættere sammen med de nye talenter for på den måde, at styrke byens musikmiljø.

Det er derfor med stor glæde, at vi nu kan præsentere:

Manuela, Björg & Dahlerup - ”3 sider af samme sag…”
Mandag d. 3. september, kl. 20:00 – Råbar, Vester allé 15 – Aarhus (indgang fra å-siden). Fri entré!


Tjek Manuelas, Björgs og Dahlerups Facebook her:

Dahlerup
Manuela
Björg

Læs mere om RAW Music i Promus her: RAW Music